Letnia pielęgnacja (II): Jak dbać o ciało?

Latem, podobnie jak o skórze twarzy, szczególną uwagę powinnyśmy poświęcić skórze naszego ciała. Jeśli wybieramy się na wczasy bądź mamy w planach weekendowe opalanie na plaży, musimy pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach :)

Wystawianie ciała na słońce ma zarówno swoje wady jak i zalety. Do niewątpliwych zalet możemy zaliczyć wzmożone wytwarzanie witaminy D oraz piękną opaleniznę. Niestety, słońce, woda i piasek mogą wyrządzić naszemu organizmowi sporo nieodwracalnych szkód - przede wszystkim wyzwalanie większej ilości wolnych rodników, a także zmniejszenie ilości wytwarzanej elastyny i kolagenu. Często prowadzi to do nadmiernego wysuszenia i przedwczesnego starzenia skóry. Niekiedy również może dojść również do wytworzenia komórek nowotworowych (tu szczególnie niebezpieczny jest czerniak). Dlatego właśnie, zanim zdecydujemy się na opalanie powinniśmy zdać sobie sprawę jak ważna jest ochrona przed słońcem.


1. Ochrona

Przed wyjściem na słońce trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie naszej skóry. Należy pamiętać o tym zarówno na co dzień (korzystając kremu lub fluidu z filtrem) jak i na wakacjach. Jeśli przebywacie na urlopie w ciepłych krajach pamiętajcie o tym nawet wtedy kiedy dzień jest pochmurny - wbrew pozorom Słońce może nas nieźle przypiec! Promienie słoneczne mogą prowadzić do podrażnień czy oparzeń, pękania, a nawet do raka. Kremy z filtrami zabezpieczające nas przed szkodliwym promieniowaniem UV powinny więc być podstawą naszej letniej pielęgnacji. Minimalny filtr jakiego powinniśmy używać to SPF35, ale najlepszy byłby SFP50 (lub wyższy). Pierwszą aplikację kremu z filtrem należy wykonać ok. 30 min przed wyjściem na Słońce, a później powinno powtarzać się ją kilka razy dziennie (najlepiej co 2h), a szczególnie jeśli w między aplikacjami decydujemy się np. na kąpiel w basenie lub morzu. Słońca warto unikać w okolicach południa gdyż wtedy jest ono "najmocniejsze". Podczas opalania nie powinnyśmy stosować perfum czy silnych mgiełek zawierających alkohol ponieważ mogą one doprowadzić do oparzeń.


2. Nawilżanie i regeneracja

Zanim przystąpimy do nawilżania starajmy się wykonywać regularne peelingi - decydując się raczej na częstsze i delikatne, zamiast mocnych wykonywanych w salonach. Kolejnym krokiem w naszej pielęgnacji powinno być zadbanie o odpowiednie nawilżenie naszej skóry. Aby to zrobić odpowiednio należy stosować żele i kremy silnie nawilżające. Najważniejszą rzeczą będzie tu jednak systematyczność w ich aplikacji. Najlepiej byłoby robić to codziennie, szczególnie po opalaniu. Dobrze nawilżona skóra wygląda ładnie i zdrowo, ale także lepiej znosi ekspozycję na Słońce, naskórek nie złuszcza się tak szybko, a opalenizna dłużej utrzymuje.
Warto używać także kosmetyków po opalaniu (np. z aloesem) – nawilżają skórę i przynoszą jej ulgę, niekiedy łagodzą podrażnienia i utrwalają opaleniznę. 
Co jakiś czas starajmy się dać skórze czas na wyciszenie i regenerację - starajmy się robić przerwy w opalaniu (co jakiś czas wybierajmy się więc do cienia bądź posiedźmy trochę w domu).


Poza zewnętrzną pielęgnacją latem powinnyśmy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie nawodnienie organizmu od wewnątrz. Pamiętajmy więc o piciu co najmniej 2 litrów wody w ciągu doby (możemy również postawić na te smakowe, domowej roboty dodając do wody mineralnej kilka plasterków cytryny i pomarańczy czy mięty). Możecie wspomóc się również spożywaniem owoców, które warto wprowadzić do diety.

Chcąc odpowiednio zadbać o skórę naszego ciała trzeba zwrócić uwagę na nasz ubiór. Latem starajmy się stawiać na naturalne i przewiewne tkaniny, a także ubrania o luźnym kroju. Umożliwi to naszej skórze odparowanie nadmiaru potu oraz zapobiegnie gromadzeniu się bakterii.

Plażując zachowajmy zdrowy rozsądek i pamiętajmy, że piękna opalenizna nie pokaże się już po pierwszym dniu, więc nie oczekujmy spektakularnych efektów tak szybko. Zawsze możemy wspomóc się balsamem brązującym bądź samoopalaczem :)


A czy Wy macie jakieś swoje domowe (lub nie) sposoby na radzenie sobie z upałem i dbaniem o ciało w okresie letnim? :)


0 komentarze:

Prześlij komentarz

Bardzo serdecznie dziękuję za każdy pozostawiony komentarz! :)